Vajinoplasti

Vajinoplasti (vajen daraltma) vajen girişinin daraltılıp iç kısımların sıkılaştırılmasıdır. Vajinal sıkılaştırma radyofrekans veya lazer ile de yapılmasına rağmen ameliyat kadar uzun etkili ve istenen darlıkta ve sıkılıkta olamayabilir.

Doğumlardan sonra ve ilerleyen yaşlarda vajende gevşeme, kaslarda yırtılma ve tonus kaybı olur. Bunların sonucu hem kendileri hem de eşleri için cinsel tatminsizlik sorunu gelişebilir.

Vajinoplasti de ayrılmış kaslar bir araya getirilir, fazla mukoza ve deri çıkarılır eğer sistosel ve rektosel varsa onarımı yapılıp vajen girişi daraltılır. Vajinoplasti genellikle genel ya da spinal anestezi ile yapılır. Lokal anestezi ile yapılması çok uygun olmaz.

Ameliyat ile ilgili riskler enfeksiyon, kanama, hematom, fazla doku çıkarılmasına bağlı ağrılı ilişki hatta ilişkiye girememe olabilir.

Genellikle iyileşme 4-6 haftayı bulabilir. Uygun yapılan ameliyat sonrasında memnuniyet oldukça fazladır.

Vajinoplasti

Etiketler:
Bu sitedeki içerik bilgilendirme amaçlı olup tanı ve tedavinin mutlaka bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavide doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği en önemli faktördür. Copyright © 2000 - 2023 İrfan Tarhan Tüm Hakları Saklıdır.