Labioplasti

Labia mimoraların yani küçük dudakların küçültülmesi operasyonudur. En sık yapılan vajinoplasti ameliyatıdır. Labioplasti ameliyatının en önemli nedeni büyük labiumların görüntüsünün verdiği rahatsızlıktır. Daha az oranda kadının rahatsızlığı dar kıyafetler ve mayo giyildiğinde belirgin olarak görünmesi ve ağrı oluşması, ilişkide dudakların büyüklüğünden dolayı verdiği rahatsızlık ise başka bir sebeptir.  Küçük dudaklardaki belirgin asimetri ve bu nedenle oluşan rahatsızlık nedeniyle labioplasti yaptıran bir grupta bulunmaktadır.

Ameliyat ile labia minoralar küçültülünce çekilme ve dönmeye bağlı rahatsızlıklar olmayacak, istenmeyen görüntü düzelecek, ayrıca ilişki sırasındaki oluşan rahatsızlık da ortadan kalkmış olacaktır.

Labioplasti için en sık kullanılan teknik fazal dokunun direk çıkarılmasıdır. Bunun dışında hastanın tercihi ve labiumların durumuna göre wedge rezeksiyon, fazla kıvrımların çıkarılması ve klitoral bölge ile birlikte operasyonlar yapılabilir. Ameliyat sırasında anestezi labia minoraların büyüklüğü, yapılacak olan teknik ve beraberindeki diğer ameliyatlara bağlı olarak lokal, veya genel anestezi ile yapılabilir.

labioplasti

Ameliyat ile ilgili en sık riskler enfeksiyon, kanama ve hematom gelişmesidir. Ameliyat sonrası görülen en sık risk ise fazla doku çıkarılmasına bağlı olarak kronik kuruluk, vajen girişine yakın skar doku oluşmasına bağlı olarak ilişkide ağrı (disparanü) gelişmesidir.

Ameliyat sonrası genellikle birkaç gün sonra işe dönülebilir. İyileşme sürecinde oluşan kaşıntı, ağrı ve ödem için soğuk uygulama iyi gelir. Beraberinde başka ameliyat yoksa labioplasti iyileşme süreci hızlı olur. 2-4 hafta içinde ödem de kaybolmuşsa ilişki başlayabilir. Ödem nadiren 6 haftaya kadar uzayabilir. 6 haftadan sonra kalan çok hafif ödem yavaş yavaş 6 ayda kaybolur.

Etiketler:
Bu sitedeki içerik bilgilendirme amaçlı olup tanı ve tedavinin mutlaka bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavide doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği en önemli faktördür. Copyright © 2000 - 2023 İrfan Tarhan Tüm Hakları Saklıdır.