Vajinal PRP

Son günlerde cinsel istek kaybı, cinsel fonksiyon bozuklukları ve performansı, idrar problemleri çok kadının hayat tarzını etkilemektedir. Cinsel sorunlardaki temel sorunlar azalmış hormon seviyeleri, fiziksel ve psikolojik değişiklikler nedeniyle olmaktadır.

Vajinal PRP ile kadın hastalıkları dışında diğer sorunlarda olduğu gibi vajinal bölgedeki rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olmakta ayrıca over ve uterusa yapılan PRP ile de infertilite sorunlarına da katkı sağlamaktadır.

Vajinal PRP Ne Demektir?

Öncelikle PRP’nin ne olduğunu anlamalıyız. PRP kelime olarak İngilizce ‘’platelet rich plazma’’ nın baş harflerinden kullanılarak yapılan bir kısaltma olup platelet yani trombositten zengin plazma demektir.  Kişinin kendi kanı alındıktan sonra bir santrifüj aleti ile plazma kısmı ayırt edilerek istenen bölgeler iğne ile verilir. Bu enjeksiyon sonrasında enjeksiyon bölgesinde büyüme faktörü ‘’growth factor’’ sayesinde dokuda elastin, kolojen ve daha başka birçok faktörün üretilmesini sağlayarak genç dokuların oluşmasına yardımcı olur.

Vajinal PRP klitoris ve üst vajen duvarı bölgesine PRP enjeksiyonu yaparak cinsel isteksizlik, cinsel fonksiyon bozuklukları, cinsel performans, vajen kuruluğu ve idrar kaçırma sorunlarının tedavisinde yardımcı olan bir yöntemdir.

Vajinal PRP Nasıl Yapılır?

Kan alındıktan sonra santrifüj edilir ve istenilen bölgeye enjeksiyon yapılır. Bu işlem yaklaşık bir saat sürer. İşlem çok ağrılı olmamakla birlikte hafif sedasyon ile daha konforlu şekilde yapılabilir.

Vajinal PRP Ne Kadar Sıklıkta Yapılır?

Tek tedavi sonrasında yeni kolojen ve elastin yapımı 14 ay boyunca mukozada sıkılık ve kalınlaşma sağlar. Yılda bir PRP enjeksiyonu yeterli olur. İlk tedavi ihtiyaca göre 2-6 seans uygulamada biter.

Jinekolojide (Kadın Hastalıklarında) PRP Kullanımı

Jinekoloijide PRP en çok cinsel sorunlar için kullanılır. Cinsel isteksizlik, orgazm olamama, cinsel hazzı arttırmada oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Jinekolojik olarak PRP kullanılan durumlar:

  • Cinsel sorunlar; haz alamama, isteksizlik, orgazm olamama, klitoris duyarsızlığı
  • Vajinal kuruluk, ıslanamama
  • Vajinal atrofi ve incelme (özellikle menopozda)
  • Lichen scleroz
  • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
  • Labium majoralarda (büyük dudak) sarkma ve buruşma
  • Vulva renk açma, sıkılaştırma
  • İdrar kaçırma
  • Vulva ağrısı (vulvodinia)
  • İnfertilite (over yertmezliği)

Genç kadınlarda PRP kullanımı sorunların giderilmesinde oldukça fazla sonuç vermektedir. Genital bölge PRP uygulaması hastanın isteklerine göre yaygın şekilde yapılabilir.

Menopozda özellikle vajinal kuruluk şikâyeti önemli oranda azalmakta.

Vajinal PRP

Bu sitedeki içerik bilgilendirme amaçlı olup tanı ve tedavinin mutlaka bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavide doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği en önemli faktördür. Copyright © 2000 - 2023 İrfan Tarhan Tüm Hakları Saklıdır.